kutusuzkutkut

Teknolojik Yaşlanma

Posted in teknoloji by kutusuzkutkut on Ekim 4, 2011

Yaşlandığınızı, aynada olgunlaşmış yüzünüze, zihninizde derinleşmiş düşüncelerinize, içinizde ağırlaşmış ruhunuza bakmadan anlamanın bir yoluda teknolojik ilerlemeye bakmak! Şöyle ki, eğer çocukluğunuzda bilimkurgu filmlerinde veya kitaplarında okuduğunuz teknolojik yenilikler hayatınızda gerçekten yer almaya başlamışsa bilin ki yaşlanıyorsunuz. Şu an orta yaşlarına adım atmaya hazırlanan erken 80’ler kuşağının yaşadığı da bu. Tamam belki Star Trek’in “Işınla beni Scotty” si veya Geleceğe Dönüş’ün “Delorean” ını görmedik henüz ama cep telefonlarını, görüntülü konuşmayı, interneti, kişisel bilgisayarları, kablosuz iletişimi, akıllı evleri, hızlı trenleri ve daha nicelerini gündelik hayatımızın bir parçası olarak çoktan kabul ettik bile.  Kendi kendine gidebilen ve park edebilen araçlar, kablosuz elektrik aktarımı gibi teknolojiler ise ticarileşmeyi ve günlük rutinimizin bir parçası olmayı bekliyor. Bugün Türkiye saati ile 20:00 sularında yeni bir teknoloji daha bize yaşımızı hatırlatmak için göz önüne çıkabilir.

Bildiğiniz gibi bu akşam yeni iphone tanıtılacak. Bunca giriş sadece iPhone için miydi diye sorabilirsiniz. Yeni iPhone’da söylentilere göre daha hızlı bir işlemci(A5 çipleri), daha çok ram(1GB), daha iyi bir kamera(8 megapixel), daha büyük bir ekran(4″inch), daha gelişmiş iletişim(4G) olacak. Ama bu yazının yazılma sebebi bu donanım güncellemelerinden çok, bir yazılım güncellemesi. Söylentilere göre yeni iPhone’un asıl vurucu özelliği iAssistant adını verdikleri sistem olacak. Bu sistem sayesinde kullanıcılar, basit bir sesle komut işlevinin çok ötesinde, telefonları ile konuşarak günlük hayatlarını kolaylaştıracak bir asistana sahip olabilecek. Bir tür yapay zeka uygulaması olacak yazılım ile telefonunuz sizin tercihlerinizi öğrenecek, sizin için internette arama, yemek rezervasyonları ve yapay zeka gerektirebilecek bir çok işlemi yapabilecek. Tabi burada I, Robot ‘taki gibi henüz kendi kendine düşünebilen makinelerden bahsetmesek de yapay zeka teknolojisinin ilk defa ticarileşecek olmasından ve günlük hayatta yer etmesinden bahsedebiliriz. Başka bir deyişle çok yakında yolda yürürken telefonuyla(telefonda başkasıyla değil, gerçek anlamda telefonuyla) konuşan insanlar görüp çocukluk/gençlik dönemi filmlerimizi yad edebiliriz. Ve teknoloji bu hızla ilerlerse 90 jenerasyonu bizden çok daha hızlı yaşlanabilir. (yeni iphone hakkında bilgiler için: kaynak 1, kaynak 2)

Bu akşam söylentilerin ne kadarının gerçek olduğunu göreceğiz. Beklerken, Görevimiz Tehlike filmlerinden birinden fırlamış gibi duran aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Yaşlanan yüzlerimiz için kullanırız belki de, kim bilir?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: