kutusuzkutkut

iPad 2 Görücüye Çıktı!

Posted in teknoloji by kutusuzkutkut on Mart 3, 2011

Apple, ilginç bir firma. Seveni çok, sevmeyeni de. Bazıları için ürünleri tasarım harikası olarak algılanırken, bazıları da Apple’ı fonksiyon açısından zayıf cihazları allayıp pullayıp satarak tüketiciyi kandırdığı iddasında. Bunca tartışmaya rağmen piyasaya sürdüğü her ürün satış patlaması yaşayan Apple’ın geçtiğimiz bir iki yıl içerisinde çıkardığı tüm ürünler arasında belki de en çok tartışılanı iPad olmuştu. Kimileri iPad’i devrim olarak nitelerken, kimileri iPad’in bir bilgisayar değil iPhone’un telefon görüşmesi bile yapılamayan, hormonlu ve dolayısıyla amaçsız bir versiyonu olarak nitelemişti. iPad’in özellikle flash uygulamalarını açamaması(ki internette flash tabanlı milyonlarca içerik ve video mevcut), kullanımının zor olması, pahalı olması gibi bazı dezavantajları büyük eleştiri almıştı.  Bütün bu eleştiriler, iPad’in 2010 yılında 15 milyon adet satılmasını engellemedi. Ve dün Apple her Mart ayında yaptığı(küresel ısınma falan derken iklimler kafayı yediği için artık Mart ayının gelişini yeni Apple tanıtımlarından takip ediyoruz) üzere yeni ürünün lansmanını yaptı: iPad 2 görücüye çıktı.

iPad 2’nin selefine göre temel farklılıkları şunlar:

– iPad 2 %33 daha ince ve %15 daha hafif olacak, siyah ve beyaz modelleri bulunacak. Ekran büyüklüğü aynı kalacak.

– İşlemcisi geliştirildiği için daha hızlı(2 kat, grafik işlemlerinde 9 kat) ve pil ömrü açısından daha tasarruflu olacak.

– Cihazın ön ve arkasında yüz yüze görüşmeye ve video kayıta imkan veren kameralar bulunacak. Ayrıca ekstra bir aparat ile HDMI çıkışı sayesinde televizyonlara vs. bağlanabilecek.

– Smart Cover adını verdikleri, basit ama işlevsel bir koruma kılıfı olacak. Bu kılıf sadece ekranı koruyacak ve kılıf örtülüyken cihaz otomatik uyku moduna girecek, kılıf ayrıca katlanarak bir iPad standına dönüşebilicek.

iPad 2,  11 Mart’ta ABD’de, 25 Mart’ta Almanya, Japonya ve bazı ülkelerde en son olarak da belirsiz bir tarihte aralarında bizim de bulunduğumuz ülkelerde satışa başlayacak. Fiyata bakarsak,  ABD’de wifi’li cihazlarda 499, wifi+3G li cihazlarda 629 USD’dan başlayıp kapasitesine göre(16 GB, 32 GB, 64 GB) 100’er dolar artarak satılacak. Ülkemizde fiyatlar gene uçar benden söylemesi!

iPad 2 hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler buraya ve şuraya buyursunlar lütfen. Son bir not: Yeni iPhone’un Haziran sonlarına doğru tanıtılması bekleniyor, aceleniz yoksa telefonları değiştirmeyin boşuna!

 

Reklamlar

2 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

  1. Başak said, on Mart 4, 2011 at 12:39 am

    bekliyoere 😀

  2. Başak said, on Nisan 1, 2011 at 1:20 am

    yeni yazı bekler bu kız, Kutkutjum…isyan bayragım göklerde :> haberin ola 😀


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: