kutusuzkutkut

Blogspot yeniden kapatıldı!

Posted in Genel, teknoloji by kutusuzkutkut on Mart 1, 2011

Türkiye’de bu saat bu dakikada bir hırsızlık olayı olsa ve evinde oturan teyzeden, yolda simit satan amcadan tutun üniversitede okuyan öğrenciden, banka müdürlerine, işadamlarına kadar Türkiye’de yaşayan ne kadar insan varsa hepsini hapse atsalar buna ne der, ne tepki verirsiniz? Gazetelerden birinde yalan haber çıktı diye tüm gazeteler kapatılsa ya da bir doktor hatalı tedavi uyguladı diye tüm doktorların lisansı ellerinden alınsa? Bu dediklerimin size çok mantıklı gelmediğini, sağduyunuza aykırı geldiğini biliyorum. Ne var ki herkesi, özellikle de her fırsatta gençliğe, teknolojiye, iletişim çağına, özgürlüğe, demokrasiye vurgu yapan yetkilileri, lütfen kendinizle bir tutmayın, herkesi kendiniz gibi sanmayın.

Son bir haftada aktif yaklaşık 600.000 blogu(Türkçe) bünyesinde barındıran blogspot, yayın hakları ligtv’ye ait görüntüleri yasadışı olarak yayınlayan birkaç blog yüzünden erişime kapatıldı. Digiturk’un telif haklarını mahkemelerimiz korurken, hiçbir suçları olmamasına rağmen sesi kesilen, paylaşıma kapanan 600.000 blogu ve bunları takip eden milyonlarca kişinin haklarını kim koruyacak peki? Daha birkaç hafta sosyal medya haftası kutlanan, dünyanın en büyük 5. facebook kullanıcısına sahip, devamlı genç nüfusu ve hızla gelişen internet altyapısı ön plana çıkartılan ülkemizde, bu durumu hangi yasa koyucu, hangi milletvekili, hangi parti, hangi bakan nasıl açıklayacak, nasıl yorumlayacak gerçekten merak ediyorum. Hatta düşünüyorum acaba twitter üstünden kanuna aykırı bir içerik paylaşsam ve twitter’a erişim yasaklansa, aktif bir twitter kullanıcısı olan Cumhurbaşkanımız, ana muhalefet liderimiz, belediye başkanlarımız ne der? Düşünsenize bir hata yapıyorsunuz, devlet hiyerarşisinin en zirvesi Cumhurbaşkanı ceza alıyor, takipçilerine(halkı oluyor) ulaşamıyor, yorum yapamıyor. Vay be!

Konuyla ilgili daha geniş bilgiye ve tepkinizi göstermek için yapabileceklerinize  burdan ve şurdan ulaşabilirsiniz. Gene de asıl tepkiyi bu süreçte partilerin, bakanların, milletvekillerinin söylediklerine ve yaptıklarına bakarak, takip ederek ve oy verme sürecimizde değerlendirmeye alarak verebileceğimize inanıyorum.

Blogspot üstünden yayın yapan tüm arkadaşlara geçmiş olsun diliyorum, umarım kısa zamanda bu anlamsız sorun çözülür, paylaşılarınızla hayatlarımızı zenginleştirmeye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz…

(internet yasakları ile ilgili bir önceki yazım: Sağduyu)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: