kutusuzkutkut

İnsanlık nereye gidiyor?

Posted in Genel by kutusuzkutkut on Ocak 4, 2011

Aşağıdaki videoda insanlığın ortalama yaşam süresi ve kişi başı gelir bazında son 200 yıllık gelişimini çok güzel bir görsel sunumla izleyebilirsiniz.

Sunumda dikkat çeken bazı noktalar şunlar:

* 200 yıl önce ortalama yaşam süresi sadece 40 yaşmış. Yani 1800lerde  yaşıyor olsaydım, ortalamada yaklaşık 10 senelik ömrüm kalmış olacaktı! Savaştan mı dersiniz, antibiyotik olmamasından mı, vebadan mı, çürük dişten mi… Adamlar ne çekmiş yahu 40 yaş ne demek! Bugüne gelindiğinde ise ortalama 70-75 yıllık hayatlar sürüyormuşuz, bir 200 yıl daha sonra ortalama 150 yıl olur mu acaba? Ya da gelişimin hızını düşünürsek 100lü yaşları bizim nesilde görür müyüz dersiniz?

*200 yıl önce de, şimdi de arkada sürüklenen mavi noktalar var: Afrika ülkeleri. Kara kıtanın, talihi de kara belli ki. Belki de bize öyle geliyor tabi, tıklayın bakalım araştırmalar ne diyor!

*Eşitlik sadece matematik denklemlerinde ve politikacıların sloganlarında var, açıkça görülüyor. Kimi ayda 4.000 usd kazanıyor, kimi yılda 400 usd bulamıyor. Lüxemburg’ta 60 yaşında ölürseniz genç gitmiş oluyorsunuz, Kongo’da ise arkanızdan “çok yaşlıydı zaten” diyorlar. Gene de ikinci dünya savaşından sonra özellikle gelişmekte olan ülkelerin, gelişmiş ülkelere doğru ivmelenmesi dikkat çekici..

*İnsan merak etmeden duramıyor, 2210 yılında nasıl bir istatistiğin parçaları olacağız acaba?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: