kutusuzkutkut

Sağduyu

Posted in Genel by kutusuzkutkut on Mayıs 8, 2010

Anayasa tartışmalarını takip ediyor musunuz? Milletvekillerinin birbiriyle yumruklaşmalarını, liderler arasındaki söz düellolarını kast etmiyorum. Tartışmaların içeriğinden bahsediyorum. Yani anayasa paketindeki değişiklikler neler, hakim atamalarının 3 ünü cumhurbaşkanı yaparsa ne olur, parti kapatma yetkisi meclise geçmeli mi gibi konulara ne kadar zaman ayırdınız, odaklandınız? Ergenekon davasında neler oldu, deniz feneri skandalının arkasından neler çıktı, biliyor muyuz? Pek sanmıyorum. Kabul edelim toplum ve özellikle 20 – 35 yaş kuşağı olarak bu konulara çok fazla ilgimiz yok. Ne geçmiş nesiller gibi toplumsal mücadeleler içerisindeyiz, ne de bireysel yaşantılarımız arasında üstümüze kusulan bunca bilgi ve yorumu ayıklayıp eyleme geçmeye niyetimiz var. Bu güç ve çıkar savaşlarından, siyasetten uzak duruşumuz, apolitik yaklaşımımız doğru mu yanlış mı çok tartışabiliriz ama bu yazının konusunu siyasetin, doğrudan bizi ilgilendiren, aramızda konuştuğumuz, bildiğimiz, anladığımız ve duruş sergilememiz gereken bir kısmı oluşturacak.

Yüzyılın en büyük icadı hiç şüphesiz, tüm duvarları, kapıları, mesafeleri yıkan, inanılmaz bir bilgi, paylaşım ve sosyalleşme aracı olan internet. İster facebookta bir kedi videosunu “like” edin, ister evde oturduğunuz yerden Colombia üniversitesindeki bir derse katılın, ister şu an yapmakta olduğunuz gibi blogları okuyun, kilometrelerce ötede ve hiç tanışmadığınız birisinin yazısına yorum yapın; her türlü bu sınırsız sosyal ağın bir parçasısınız. Internet sayesinde bilgi çok daha açık, çok daha ulaşabilir. Bilim-bilim insanlarının,  spor- sporcuların, matematik- matematikçilerin, sanat-sanatçıların tekelinden çıkarak amatörlerin de söz sahibi olabileceği bir noktaya geliyor. Kullanıcılar tarafından üretilen bilgi, sanat ve her türlü veri sayesinden internet sadece hazır önümüze konanın tüketim yeri olmaktan çıkıyor. Ben yazıyorum, başkası çiziyor, başkası araştırıyor, başkası müzik yapıyor ve tüm bunlar milyonlarca insanın kullanımına, yaratıcılığına, fikrine açık. “1+1” in 3 e eşit olduğu, katlanarak çoğalan bir sinerji ve paylaşım merkezi yani internet. Ancak insan eliyle üretilen her şeyde olduğu gibi, internet de bizim yansımalarımızı içeriyor, iyinin yanına kötüyü de koyuyor, hakaret, şiddet, propaganda, ve suç içeriyor.

Doğal olarak internet gibi kaotik ve anarşik bir yapıyı, siyasetçiler ve devlet gibi otoriter ve kalıpçı yapılar anlamakta zorlanıyorlar. Onu kullanmak yerine, kurallara bağlamaya, kontrol etmeye, yasaklar koymaya çalışıyorlar. Aslında o kadar gülünç bir çaba ki bu, hava kirliliği var diye nefes almayı yasaklamaya benziyor. İşte bize düşen görev de bu noktada başlıyor bence, çünkü biz interneti anlıyoruz, tanıyoruz, biliyoruz. Ergenekon davasındaki darbe planının gerçek mi yalan mı olduğunu bilemiyoruz belki ama interneti sansürlemenin yanlış olduğunu biliyoruz. Bunu siyasetçilere de anlatabilmenin yollarını bulmalıyız, özellikle interneti kullanarak dünyanın süper gücüne başkan olabilmeyi başarmış Obama örneği bize yeterli havuç desteğini de sağlarken.

Bu yazının bu hafta yazılması tesadüf değil. Bu hafta, ülkemizdeki youtube yasağı ikinci yılını doldurdu. İki yıldır youtube’a giremiyoruz. Yalan, hepimiz çatır çatır giriyoruz, başbakanımız dahil. Yani hepimiz mahkeme kararına karşı gelerek devletin gözünde suç işliyoruz. Sıradan vatandaşları, birer suçlu haline getiren bir sistemde eksik olan, düzeltilmesi gereken nedir peki? Bağırarak söyleyelim hep birlikte: Sağduyu!!

Reklamlar

2 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

  1. EbRu said, on Mayıs 13, 2010 at 8:13 am

    Sevgili blogger,
    Sağduyulu olup, yazılarınıza hız vermenizi diliyoruz..Yüreğiniz kuvvetli, kaleminiz keskin olsun..Selametle..

  2. […] (internet yasakları ile ilgili bir önceki yazım: Sağduyu) […]


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: