kutusuzkutkut

Eyjafjallajökull

Posted in Genel by kutusuzkutkut on Nisan 21, 2010

Yukarıda gördüğünüz fotoğraf photoshop ile hazırlanmış bir görsel değil. Bu tip fotoğrafları gördüğümde ister istemez geçmişi düşünüyorum. Düşünsenize, yüzlerce yıl önce doğa hakkında bildiklerimiz çok daha sınırlıyken böyle bir tablo ile karşılaşan insanoğlu neler düşünürdü, nasıl tepkiler verirdi? En azından bir düzine bakire hayatından olur, kızgın tanrıların isteklerini yorumlayan bir din adamının sözleriyle savaşlar çıkar ya da belki barış yapılırdı, kim bilir. Şimdi ise çok daha farklı bir gerçeklikte yaşıyoruz. Bu doğa olayı artık bizim için korkutucu ve açıklanamayan nedenlere sahip olmanın çok ötesinde, daha çok bir iki internet tıklamasıyla nedenlerinin herkesin bilebeleceği can sıkıcı bir durum haline geldi. Can sıkıcı diyorum çünkü hepimizin asıl konuştuğu şey bu patlamanın hava yolları trafiğine etkisi. Eyjafjallajökull, daha önce 920 yılında da patlamış. O zaman belki tanrılara atfedilen ve yüzlerce insanın hayatını derinden etkileyen bir olay, artık bizim için Tüh, 23 Nisan tatili gitti araya gördün mü oluvermiş. İnsanlığın ve medeniyetimizin gelişimi göz önüne alındığında, bu çok doğal bir tepki olmasına rağmen, insan yapısı hakkında beni düşündürüyor. Geçmişin büyük sorunları ve mucizeleri artık bizim için önemsiz ve sıradan olaylar haline gelmiş. Daha 100 yıl önce günlerce sürecek bir yolculuğu artık uçaklarla 1 saatte yapabiliyoruz belki ama uçağımız yarım saat rötar yapsa homurdanmadan da duramıyoruz. İnsanlığın büyük sorunları küçüldükçe, kendi küçük sorunlarımızı mı büyüttük acaba? İnternet, uzay yolculuğu ve süper ilaçlarımız sayesinde geçmişte mümkün olmayan mesafeleri aşarken, daha uzun yaşarken(ki bir tahmine göre, tüm insanlık tarihinde 60 yaşını aşabilmiş insanların yarısı şu an hayatta); bireysel mutluluğumuza giden yolu aşamayıp çağımızın en büyük hastalığı denilen depresyonu icat etmemiz, mutsuz olacak ve söylenecek bu kadar şey bulabilmemiz ilginç değil mi?

Medeniyetimizin ilerlemesi ve bilimsel gelişmeler sayesinde Eyjafjallajökull patlaması artık bizi korkutmaktan çok uzak. Gene de yukarıdaki etkileyici fotoğrafa şöyle bir bakıp belki de artık ilerlemek için bireysel gelişimimize daha çok vakit ayırmanın zamanı gelmiştir diye içimden mırıldanıyorum. Belki yıllar sonra yok ettiğimiz hayali tanrılar ve ürettiğimiz teknolojilerle değil, daha doyurucu ve mutlu hayatlar yaşamak için kat ettiğimiz mesafeler ile gurur duyarız. Ya da: idiocracy..

** Bu arada ben merak ettim, başka merak edenler için Eyjafjallajökull, Ada-dağ Buzulu anlamına geliyormuş. Daha fazla bilgi almak isteyenler, böyle buyrun.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: